Wielickie zabytki

Posted on 31 grudnia 2016

Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, będąca co roku odwiedzana przez ponad milion turystów. Znajdziemy w mieście także wiele innych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć. Wieliczka to także miejsce, gdzie można wypocząć spokojnie, zjeść coś w restauracji lub zatrzymać się na kilka chwil w kawiarni. To miasto to także dobra baza noclegowa, gdzie każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie noclegi. Wieliczka (baza) oferuje miejsca noclegowe w hotelach, hostelach oraz w pensjonatach i pokojach gościnnych.

Będąc w Wieliczce warto wybrać się i zwiedzić Zamek Żupny w centrum miasta przy ulicy Zamkowej. Jego początki sięgają XIII wieku, podobnie jak historia wydobycia soli w Wieliczce. Później był odbudowywany oraz kilkukrotnie przebudowywany. Jest to dawna siedziba żupnika, który zarządzał niegdyś całą kopalnią. Stąd zarządzano nie tylko kopalnią w Wieliczce, ale także w niedalekiej Bochni. Od kilku lat zamek wpisany jest na listę UNESCO. Dzisiaj we wnętrzach zamku mieści się Muzeum Żup Krakowskich, gdzie oglądać można wystawy czasowe oraz stałe, dotyczące historii miasta oraz wydobycia soli. W muzeum znajduje się także wystawa archeologiczna oraz… pokaźna kolekcja solniczek. Muzeum podlegają także figury, posągi i inne eksponaty, które widzimy pod ziemią – w komorach kopalni soli, w tym także multimedialna kaplica p.w. św. Jana Pawła II. Została ona otwarta przed dwoma laty w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II. W jej wnętrzu można podziwiać multimedialne ekspozycje dotyczące papieża.

Ciekawą budowlą jest także Pałac Konopków w Wieliczce. Znajduje się on przy Placu Skulimowskiego, gdzie przebywanie umilają liczne ławki, zieleń oraz fontanna. Sam budynek powstał pod koniec XVIII wieku. Został później sprzedany władzom austriackim. Ci urządzili tu mieszkania dla osób związanych z wydobyciem soli. Obecnie w jego wnętrzu mieści się siedziba oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Gdy ktoś mówi o tężni solankowej, to zazwyczaj myślimy od razu o Inowrocławiu. Jednak okazuje się, że również w Wieliczce znaleźć można tego typu konstrukcję. Jest to także największa tężnia południowej Polski. Otwarta przed dwoma laty, staje się już bardzo chętnie oglądaną atrakcją. Główną zaletą tężni jest oczywiście zdrowe powietrze w jej okolicy. Zaleca się około pół godziny inhalacji, w odległości kilkudziesięciu metrów od tężni. Można tu przysiąść na któreś z ławek, a gdy wystarczy nam już odpoczynku, możemy wejść na taras widokowy na tężni lub na pobliskiej wieży i podziwiać panoramę Wieliczki z ich szczytu.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>