Miejski Ratusz w Słupsku

Posted on 4 lutego 2017

Każde miasto ma swój ratusz, przynajmniej każde większe miasto. Definicji chyba nie trzeba przybliżać – coś jak starostwo czy urząd miasta tylko było to dawno temu. Dziś często w budynkach byłych ratuszów mają miejsce właśnie te urzędy, tak więc funkcja administracyjna i publiczna została zachowana. Dziś stoi tu również część atrakcji turystycznych, ludzie chętnie je odwiedzają.

Możliwości noclegowe () i atrakcje Słupska to tylko część tego, co najbardziej tu przyciąga. Spory udział ma również architektura, a ratusz jest jej doskonałym przykładem. Jeżeli weźmiemy pod lupę noclegi, to Słupsk pokazuje nam, że nie jest mu obca również architektura użytkowa, dlatego część hoteli miasta to stare budynki, które zostały odpowiednio zaadaptowane i zmodernizowane. Ratusz miejski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_S%C5%82upsku) wybudowano w miejscu dzisiejszego rynku w XVII wieku. Jednak po szybkim przyroście liczby mieszkańców stał się on trochę za mały jak na 30 tysięcy osób.

XVII wiek to okres, w którym w Słupsku mieszkało niecałe 5 tysięcy ludzi. Wtedy również jego rola administracyjna nie była tak duża i nie było takiej potrzeby. Tak więc pod koniec XIX wieku burmistrz miasta podjął decyzję o budowie nowego ratusza. Na początku w planach miał się on znajdować przy ulicy Sienkiewicza, jednak nie pozwalały na to warunki geologiczne, znajdował się tam niebezpieczny dla budynków i jego fundamentów podmokły grunt. Jednak paradoksalnie na ulicy, gdzie obecnie dziś ratusz się znajduje, było duże bajoro. Na wniosek rady miasta zostało ono skutecznie zasypane. Niektóre źródła donoszą, że wysypano tu aż 30 tysięcy furmanek piachu, a samo zasypywanie trwało prawie 8 lat. Jednak jak widać kunszt ówczesnych inżynierów może bić na głowę niektórych współczesnych, ponieważ do dziś mamy piękny i okazały ratusz, który cieszy nasze oczy.

Budowa ratusza trwała dwa lata i kosztowała dwa razy tyle, ile zakładano przed budową, W związku z tym główny architekt stracił pracę. Ratusz jest jednym z niewielu w naszym kraju, w którym udało się zachować oryginalny klimat i wystój. Nawet lampy ścienne są niezmieniane i oryginalne. To bardzo dodaje uroku budynkowi i sprawia, że nie tylko entuzjaście historii chcą go odwiedzić. Dziś znajduje się tu również mnóstwo eksponatów, bo w sumie tak można nazwać rzeczy, które są tu niezmiennie od ponad stu lat.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>