Burzliwa historia Wołkowyi

Posted on 23 stycznia 2017

Wołkowyja to podkarpacka wieś, która została założona na prawie wołoskim ok. 1463 roku przez rycerski ród Balów. Przez wiele lat wieś należała do przedstawicieli tego rodu. W 1939 roku do Wołkowyi zaczęła przybywać ludność ukraińska, co spowodowane było wkroczeniem Niemców. Niezależnie od wykształcenia tych ludzi, zaczęto im przydzielać stanowiska nauczycielskie w szkołach w Terce, Bukowcu, Górzance, Zawozie i Wołkowyi. Polacy nie chcieli posyłać swoich dzieci do szkół, w których zajęcia prowadzono po ukraińsku. Hitlerowcy podejrzewali o rozpoczęcie tej akcji nauczycielkę Janinę Czternastkową. Od tego momentu zarówno nauczycielkę, jak też i polską ludność zaczęto prześladować. Polacy byli jednak na tyle uparci, że w końcu przydzielono do szkoły również polską nauczycielkę. Mimo to, polska szkoła na kilka lat przestała tu w ogóle istnieć.

Dopiero w 1944 roku wprowadzono tu znowu lekcje w języku polskim. Kierownictwo nad placówką objęła Janina Czternastkowa i pojawiły się jeszcze kolejne dwie polskie nauczycielki. Niestety, to nie oznaczało jeszcze spokoju w miejscowości. W 1945 roku oddział UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) zaatakował patrol żołnierzy radzieckich, którzy jechali furmankami wraz z trzema milicjantami z Wołkowyi. Dopóki oddział milicji w miejscowości był duży, skutecznie zniechęcał bandytów do podejmowania prób jakichkolwiek napaści. Kiedy obsadę zmniejszono z czterdziestu osób do szesnastu, w noc sylwestrową 31 grudnia 1945 roku do miejscowości wkroczył duży oddział UPA, który zaatakował milicjantów. Posterunek milicji został spalony. Przy okazji zniszczeniu uległy także szkoła, budynek gminy i zabudowania chłopskie. Szkoła przez pewien czas funkcjonowała w domu Czternastkowej.

Naukę przerwano, gdy w domu zaczęło stacjonować Wojsko Polskie, które miało ochronić Wołkowyję przez atakami UPA. Niestety, rok później wieś została doszczętnie spalona podczas kolejnego ataku UPA. Na szczęście, w kolejnych latach miejscowość została odbudowana. Obecnie jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z racji korzystnego położenia w Bieszczadach, nad Jeziorem Solińskim. Dzięki temu stanowi doskonałą bazę noclegową (meteor-turystyka.pl) i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im noclegi. Wołkowyja jest bardzo spokojnym miejscem, w którym możemy się odprężyć i zrelaksować.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>